După o perioadă destul de stresantă și obositoare, iată a venit și momentul unei vacanțe. Nici nu știți câtă nevoie avea trupul meu de un repaos. Dar și mintea. Nu intru în detalii, ca sa nu pară ca îmi place să mă plâng, dar chiar eram amândoi obosiți rău. Așa că zborul către Malaga a venit ca o speranță de salvare de la epuizare.
După doi ani de petrecut vacanța de iunie în Turcia, am decis să mai schimbăm peisajul și am ales un All Inclusive în Toremolinos, la doar 15 minute cu mașina de Malaga. Și de data aceasta am colaborat cu agenția Perfect Tour, agenție cu care ne planificăm concediul de iunie de trei veri încoace. Aranjamentul a mers strună ca de fiecare data. Mai mult, pentru că am avut zbor de seară/noapte, au făcut tot posibilul sa nu sufere copilul prea mult așteptând după transfer spre hotel.
Am fost extrem de plăcut surprinsă că am dormit bine încă din prima noapte. Pentru mine, odihna era pe primul loc în această vacanță. Nu că vreau să par bătrână, dar chiar stăteam foarte prost la capitolul somn și odihnă și aveam emoții că nu o sa pot sa dorm bine nici aici. Dar a fost super încă din prima noapte. Camera mare, cu o terasa încă o dată mărimea camerei, in care aveam și șezlong, departe de zona de agitație cu barul și scena de spectacole, un pat chiar confortabil, toate au contribuit la îndeplinirea fanteziei mele de a mă sătura de somn :))
Zilele au trecut cam repede, între sesiuni de piscină, joacă pe plajă, plimbări. Am vizitat Malaga, care mi s-a părut un oraș absolut superb ca atmosferă și așezare. Foarte relaxat, fără prea mulți cerșetori sau vânzători ambulanți. Bineînțeles, am găsit și un bar cu bere craft, dar și înghețată foarte bună. Ba și un Corte Ingles, să fie chiar toată familia fericită.
Am vizitat și Alhambra, un impresionant monument de arhitectură islamică, una dintre cele mai prestigioase dovezi ale prezenței musulmane în Spania. Datorită Iuliei, ghidul nostru in limba română, am aflat o grămadă de detalii interesante despre obiceiurile musulmane, despre cum au dorit să schimbe înfățișarea și conceptul apoi regii mauri, despre soțiile din harem, despre inteligența atât de timpurie in ceea ce privește arhitectura, matematica, știința, medicina. Chiar merită vizionat, noi am reușit să trecem de temperaturile record din această perioadă, iar Ionas a fost singurul copil din grup și a făcut față cu brio.
A fost o vacanță perfectă, ne-am încărcat bateriile cu toții. Am înotat mult, am râs o grămadă, am și mâncat sa o zic pe cea dreaptă, ne-am jucat, am stat împreună toți trei. Ionas nici nu a trecut pe la zona de copii, lui îi place cu mami și daddy, și pentru noi e perfect așa. Acum suntem pregătiți să o luăm de la capăt, deși tot e bine că pentru el vacanța de vară continuă.
M-aș întoarce în zonă cu siguranță în extra sezon, să închiriem o mașină și să vizităm toată partea aceasta andaluziană. E un farmec aparte aici, diferit de ce am văzut în alte orașe din Spania.
Acum, rămâne să așteptăm cu interes următoarea escapadă. Că și așa vara trece cam repede, corect?!




Leave a comment